GEZEGENSEL YÖNETİCİLİKLER | Tarot Falı Bak

GEZEGENSEL YÖNETİCİLİKLER

twitle paylaş beğen li pinle öner

Bu sorulardan hiçbirisi tam olarak cevaplanmadı. Astrologlar görülmez gezegenleri ele alma konusunda bölündüler. Bazıları bunların burcun üzerindeki otoriteyi geleneksel gezegenle paylaştığını düşündüler. Bazıları Uranüs, Neptün ve Pluto’nun keşfinin geleneksel yöneticilerden üçünün işini bitirdiğine inandılar. Buna inananların çoğu daha fazla gezegenin bulunacağım ve her burcun bir gezegen tarafından yönetileceğini savunuyorlar. Kimbilir, belki de haklıdırlar.

Şahsen, ben yöneticiliğin paylaşılması fikrine eğilimliyim. Bu fikirde açık seçik belirgin bir değer görüyorum. Eski yöneticilik teorileri bir mantık içeriyor. Sistem işliyor. Bu nedenle onları dışlamaya gerek yok. Diğer yandan, görülmez gezegenlerin her birinin de belirli bir burçla açık seçik belirgin bir bağlantısı var. Bunu inkar etmek de gereksiz.

Uranüs bireyselleşmenin gezegenidir. İsyankardır, özgür ruhludur, geleneksele karşı çıkar. Kova olarak isimlendirdiğimiz psikolojik süreç ile belirgin bir bağlantısı vardır ve başkalarım hoşnut eden Aslan’a karşı hoşnutsuzluğu da aym belirginliktedir. Aslan Kova’mn karşısındaki burçtur ve elbette Uranüs burada zararlıdır.

Mistik Neptün ve mistik Balık birbirlerine benzeşirler. Bir yöneticilik söz konusudur. Balık’ın karşısında Başak bulunur ve Başak’m kılı kırk yaran, dikbaşlı gerçekçiliği Neptün’ün ruhsallığı ile çatışır.

Pluto’da daha büyük problemlerle karşılaşırız. Birçok astrolog onu Akrep’in yöneticisi olarak kabul eder. Bu burcun ürkütücü yoğunluğu, kişisel çekiciliği ve demir gibi iradesi açıkça Pluto’ya özgüdür. Benzer nedenlerle Koç ve hizmete konsantrasyonu nedeniyle Başak da Pluto’nun yönettiği burçlar olarak düşünülürler. Ben, ihtiyatlı bir şekilde, Akrep’in yöneticisi olduğunu ve pratik, barışçı Boğa’da güçsüzleştiğim düşünüyorum.

İki gezegen tarafından paylaşılan yöneticilikler, bir somaki bölümde göreceğimiz gibi, karmaşaya neden olurlar. Ama bu yaklaşım gerçeklerle uyum içinde görülmektedir. Eğer Jüpiter ve Neptün, her ikisi de Balıki “seviyorlarsa”, bunu ya biri, ya diğeri durumuna sokmaya gerek yoktur. İkisi de bu burçta güçlü olabilirler ve süreç içinde birbirlerinden birşey alıp götürmezler. Ve aslında yöneticiliğin özü de budur otorite değil, uyum.

Gezegen yöneticilikleri yorum esnasında bize nasıl yardımcı olabilirler? Temel olarak astrolojik birimlerin güçlerini saptamamıza yardım ederler. Bir gezegen düşüşte olduğu zaman bile önemlidir. Onu anlamamız gerekir. Ama kendi burcunda bulunan bir gezegen çok etkilidir. O zihinsel devre o ne kişinin psikolojisinde merkezi bir rol oynar. Örneğin İkizler’deki Merkür hızlı bir sözel ifade gücünü gösterir. Terazi’deki Venüs kişiye kişisel büyü ve çekicilik verir. Diğer gezegensel fonksiyonlara göre güçlü konumları nedeniyle, bu nitelikler bireyin kişiliğinde iyiye ve kötüye doğru egemen özellikler haline gelirler.

Bir önceki posted: Tarot Falı Nasıl Bakılır?

Bir Cevap Yazın